top of page

Se zvířátky ve školce

V každé rodině čas od času proběhne debata, která začíná větou: "Mamííííí, já chci pejska!" (zvíře si doplňte dle libosti) Myslím, že my dospělí v ten moment dokážeme shromáždit nepřeberné množství argumentů, proč si domácího mazlíčka nepořizovat. Já jsem naopak našla i několik důvodů, proč je domácí zvíře pro naše děti zcela nedostižným výchovným nástrojem.Už více než rok v naší školce chováme zakrslého králíka, kterého děti pojmenovaly Rozárka. Naše počáteční obavy kdo se o Rózku bude starat, jestli nezůstane na krku některé paní učitelce, vystřídalo pozitivní zjištění, že ono se vlastně není čeho bát. Důležité je děti dobře motivovat a hlavně vytrvat.

 

Domácí zvíře rozvíjí u dětí především smysl pro zodpovědnost a schopnost se postarat o někoho jiného (tedy ne jen sám o sebe). Náš králíček vyžaduje neustálou péči a pozornost, proto jsme si vymysleli i systém služeb ve třídě tzv. Ošetřovatelskou patrolu. Děti se postupem času naučily, jaké to je, když na nich někdo závisí a mají za někoho zodpovědnost. Samozřejmě, že jim s péčí o zvíře musí pomáhat někdo dospělý, ale míra zodpovědnosti, kterou sami nesou, se postupem času zvyšuje. Zároveň skutečnost, že sami dokážou úspěšně zvládat péči o někoho dalšího, je pro něj velmi posilující a důležitá. Myslím, že to velmi pozitivně zvyšuje dětské sebevědomí.


Zdá se, že domácí mazlíček, může také přispět ke zklidnění a snížení hladiny stresu nejen u dětí, a zvláště pak u dětí s postižením. Mazlení je prostě nejlepší lék.


Chcete dostat děti od monitoru? Další důvod proč pořídit domácí zvíře. Především tedy větší zvířata jako například psi, ti potřebují velké množství pohybu. Je dokázáno, že rodiny, které mají takové to domácí zvíře, tráví mnohem více času venku a také žijí aktivnějším životem.


A jak to funguje v praxi? Podívejte se na video.Comments


bottom of page